Odzież

Jak prać odzież puchową, żeby nie uległa zniszczeniu?

Jak prać odzież puchową, żeby nie uległa zniszczeniu?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Odzież puchowa jest naszym sprzymierzeńcem w trakcie chłodniejszych dni. Dzięki niej czujemy się znacznie cieplej, ale noszenie jej również wywołuje poczucie komfortu. Odznacza się lekkością oraz wyjątkowym stylem. Warto o nią odpowiednio zadbać, by służyła przez długi czas.

Jak prać kurtkę i odzież puchową?

Wiele osób z obawy przed zniszczeniem kurtki puchowej decyduje się na pranie jej w profesjonalnej pralni chemicznej. Jest to jednak dość kosztowne – często za pojedynczą usługę musimy zapłacić nawet 100 zł.

Znacznie taniej będzie uprać kurtkę lub płaszcz w domu. Dzięki temu na pewno zaoszczędzimy również dużo czasu. 

Pranie puchowych ubrań wcale nie musi być trudne. W nowoczesnych pralkach są programy odpowiednie do ubrań puchowych. Warto sprawdzić delikatne programy, w których pranie kurtek puchowych nie skończy się ich zniszczeniem. Najlepszym pomysłem będzie ustawienie programu prania ręcznego. 

Ubrania z puchem w środku powinno się prać w temperaturze nie wyższej niż 40 stopni. Należy uważać również na zbyt mocne wirowanie, ponieważ może ono zbyt mocno zgnieść wypełnienie w kurtce czy kamizelce. Wirowanie powinno być nastawione na maksimum 600 obrotów na minutę.

Do prania używajmy raczej płynów niż mocnych proszków. Nie warto jednak wlewać zbyt dużo detergentu, ponieważ piana może się nie wypłukać z materiału do końca. Pół nakrętki płynu do prania wystarczy, by wyprać naszą kurtkę bądź kamizelkę. Istnieją również specjalne detergenty do pierza, które pozwalają na znacznie delikatniejsze pranie puchowych ubrań. Zapobiegają również nadmiernemu ugniataniu się pierza.

Suszenie kurtki puchowej jest również bardzo istotne. Najlepiej wysuszyć ją w pozycji leżącej, na rozkładanej suszarce do prania. Można również suszyć taką odzież na wieszaku. Dzięki takiej metodzie suszenia mamy pewność, że kurtka lub płaszcz zachowają swój kształt.

Fot. Luke Porter/Unsplash

Czy można suszyć kurtkę puchową w suszarce bębnowej?

Można mieć obawy, jeśli chodzi o suszenie kurtki puchowej w suszarce bębnowej. Jest to jednak możliwe, jeśli ustawimy odpowiednią temperaturę suszenia. Temperatura suszenia nie powinna być większa niż 60 stopni. Do bębna można również włożyć kilka piłeczek tenisowych, aby rozbić puch. W ten sposób kurtka wyschnie szybko i równomiernie.

Niezależnie od tego, czy kurtka puchowa jest suszona na suszarce tradycyjnej, czy w suszarce bębnowej, warto ją strzepywać co kilka godzin oraz obracać na drugą stronę. W pozycji leżącej kurtka na pewno zachowa swój kształt, ale potrzebne jest jej obracanie, by wyschła równomiernie. Odzież puchową należy oklepywać i otrzepywać w trakcie suszenia, by pierze nie zbiło się w grudki oraz nie straciło na swojej sprężystości.

Czy można prać kurtkę puchową ręcznie?

Jeśli puch w kurtce lub płaszczu jest bardzo delikatny, możemy próbować wyprać taką odzież ręcznie. Może być to jednak dość kłopotliwe ze względu na to, że odzież puchowa szybko nasiąka wodą. Suszenie takiego ubrania może być bardzo kłopotliwe, dlatego warto odsączyć kurtkę z nadmiaru wody, a później odwirować ją w pralce ustawionej na 600 lub maksymalnie 800 obrotów na minutę.

Praną ręcznie kurtkę ugniatamy ostrożnie, by puch w środku nie zmniejszył swojej objętości. Małe zabrudzenia można usunąć za pomocą szczoteczki do rąk. Odzież puchową pierzemy w płynie do prania lub płatkach mydlanych.

Jak często prać odzież puchową?

Odzież puchowa nie powinna być prana po każdym jej założeniu. Kurtkę puchową warto wyprać w momencie, gdy bardzo mocno się w niej spocimy lub przed zimą, dla jej odświeżenia. Wystarczy pranie raz na kilka miesięcy, by nie stracić odpowiedniej miękkości puchu.

Niewielkie zabrudzenia można próbować usunąć również namoczoną w wodzie z mydłem szmatką.

Fot. Alasdair Elmes/Unsplash

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*